Ob prelomu leta: Teniško leto za zgodovino

Tudi v letu olimpijskih iger in svetovnega prvenstva v nogometu je tenis postregel z mnogimi športnimi naslovnicami.

Ob prelomu leta: Teniško leto za zgodovino

Poslovila sta se velikana Roger Federer in Serena Williams, Novaka Đokovića je na poti v anale ustavil koronavirus, na čelo nove generacije je stopil Carlos Alcaraz, novic pa ni manjkalo niti v slovenskem tenisu.

Novak Đoković ostal brez vize za Avstralijo

Cepljenje proti covidu-19 je zaznamovalo tudi začetek teniškega leta. Prvi igralec sveta Srb Novak Đoković je moral zapustiti Avstralijo in izpustiti nastop na prvem velikem turnirju sezone, saj mu tamkajšnje oblasti niso dovolile vstopa v državo, ker ni bil cepljen.

Tako je v Melbournu zmagal Španec Rafael Nadal (letnik 1986), ki je nato v začetku julija v Parizu kot prvi moški doslej osvojil 22. grand slam naslov v karieri, oktobra pa prvič postal očka sinu Rafaelu.

Kljub temu, da Đoković (1987) ni igral niti na severnoameriški turneji marca in aprila, vključno s štirimi turnirji serije masters, ter na US Opnu, je julija zmagal v Wimbledonu in se v zgodovino zapisal kot igralec, ki je preživel največ tednov na vrhu lestvice ATP. To je 373 tednov ali 63 več od Rogerja Federerja (letnik 1981).

Đoković je leto zaključil na petem mestu in s šestim naslovom na zaključnih turnirjih, s katerim se je izenačil z legendarnim Švicarjem.

Kariero je zaključil prvi GOAT tenisa - Roger Federer

Federer je ne glede na razplet dogodkov v prihodnjih letih odšel v zgodovino kot prvi, ki je v tenisu dobil naziv največjega igralca vseh časov (v angleščini: greatest player of all time - GOAT). Po 24 letih in več kot 1500 odigranih dvobojih se je poslovil z 20 osvojenimi majorji in 103 naslovi ATP ter 237 zaporednimi tedni na vrhu lestvice.

Njegovo slovo na Laverjevem pokalu v Londonu, ko je izgubil zadnji nastop v dvojici z Rafaelom Nadalom, je bil nadvse čustven.

"Vesel sem. Nisem žalosten," je v solzah dejal Federer. "Užival sem, ko sem si zadnjič zavezal čevlje. Vse je bilo zadnjič. Bilo je čudovito," je dodal švicarski as, ki je svojo kariero opisal kot popolno potovanje, ki bi ga še enkrat ponovil.

Športno pot je letos najverjetneje zaključila tudi najboljša igralka zadnjih desetletji Serena Williams, zmagovalka 23 grand slamov in 73 turnirjev WTA.

Slovo je sicer napovedala že nekajkrat, nazadnje septembra letos na odprtem prvenstvu ZDA, kljub temu pa je nekaj tednov kasneje pojasnila, da si tudi pri 41 letih še želi dokazati v tenisu.

Carlos Alcaraz kot meteor do 1. mesta na svetu

Medtem ko so se legende poslavljale, so krono hitro prevzeli mlajši. Meteorski vzpon Španca Carlos Alcaraza (letnik 2003) je navdušil teniški svet. Leto 2021 je zaključil na 32. mestu svetovne razpredelnice, septembra 2022 pa je po zmagi na US Opna postal najmlajša številka 1 v zgodovini.

Alcaraz je kot edini osvojil dva turnirja masters, po enega pa Novak Đokovic, Američan Taylor Fritz, Grk Stefanos Cicipas, Hrvat Borna Čorić, Španec Pablo Carreno Busta in 19-letni Danec Holger Rune.

Letos je tako dokončno jasno, da veliki trio Federer-Nadal-Đoković predaja nasledstvo v roke Alcarazu, Runeju, Kanadčanu Felix Auger-Aliassime (letnik 2000), Američanu Sebastianu Kordi (2000), Italijanu Lorenzu Musettiju (2002), ...

Poslovila sta se tudi Aljaž Bedene in Blaž Kavčič

Karieri sta v 2022 zaključila tudi dva od najbolj prepoznavnih obrazov slovenskega tenisa v zadnjih letih, Aljaž Bedene in Blaž Kavčič.

Bedene je lopar obesil na zid pri 33 letih. Od Slovencev je zbral največ zmag na turneji ATP in grand slamih, in sicer 139, zabeležil je 160 porazov. Z nagradami je zaslužil nekaj več kot pet milijonov ameriških dolarjev, v finalu turnirjev ATP pa igral štirikrat in vselej izgubil.

V slovenskem tenisu je pustil velik pečat. Nenazadnje je zmagovalec 11 turnirjev serije challenger izenačil najvišjo uvrstitev slovenskega tenisača na lestvici ATP, ko je februarja 2018, po nekaj letih igranja za Veliko Britanijo znova nastopal pod slovenskimi barvami ter zasedel 43. mesto.

Dve leti starejši Kavčič je iz teniških copat takoj stopil v trenerske čevlje. Aprila, ko je sporočil novico o koncu kariere, je že bil pomočnik kapetana Andreja Kraševca slovenske ženske reprezentance.

Kavčič je osvojil 17 turnirjev serije challenger med posamezniki ter tri v dvojicah. Na turnirjih ATP je štirikrat igral v četrtfinalu, dvakrat se je na turnirjih za grand slam prebil v tretji krog, na lestvici ATP pa je bil najvišje leta 2012 na 68. mestu.

Senzacija v Velenju: Slovenija premagala Kitajsko

V zgodovino se je letos zapisala tudi slovenska ženska teniška reprezentanca. Z uspešnim nastopom aprila v Turčiji je napredovala iz evroafriške skupine pokala Billie Jean King, novembra pa je v Velenju presenetljivo premagala izbrano vrsto Kitajske, ki je v Šaleško dolino pripotovala v najmočnejši postavi. Na ta način si je izborila nastop v kvalifikacijah za zaključni turnir tega tekmovanja.

Uspeh izbrank Andreja Kraševca je bil toliko odmevnejši, saj sta pri Sloveniji manjkali Tamara Zidanšek in Andreja Klepač. Točke sta tako prinesli Kaja Juvan, ki je z 88. mestom na svetu komaj prehitela najnižjeuvrščeno kitajsko igralko, ter Nina Potočnik, 250. igralka na lestvici WTA.

Slovenija bo aprila 2023 gostila Romunijo, zmaga pa bi ji prinesla uvrstitev na novembrski finalni turnir pokala BJK, na katerem bo sodelovalo dvanajst najboljših reprezentanc sveta.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.