Eliasch po potrditev predsedniškega položaja, znana tudi prizorišča SP
Milano v sredo in četrtek gosti kongres Mednarodne smučarske zveze (Fis). Lani izvoljeni predsednik Johan Eliasch je edini predsedniški kandidat, znani pa bodo tudi vsi gostitelji svetovnih prvenstev za leti 2026 in 2027. Bolj vprašljive so načrtovane reforme, kjer med članicami ni enotnih stališč.
Že v sredo zvečer bodo znani prireditelji svetovnih prvenstev. Nesporno je moč ugotoviti, da bo svetovno prvenstvo v poletih leta 2026 še sedmič v nemškem Oberstdorfu, ki nima protikandidata. To velja tudi za svetovno prvenstvo v smučanju prostega sloga in deskanju na snegu, kjer je edini kandidat avstrijski Montafon, ki bo SP gostil v dveh športnih disciplinah.
Edini kandidat za nordijsko SP 2027 je švedski Falun. Edino pravo borbo pa gre pričakovati v boju za svetovno prvenstvo alpskih smučarjev. Tam so kandidati švicarska Crans Montana, nemški Garmisch-Partenkirchen, norveški Narvik in Soldeu v Andori.
Četrtek bo namenjen spremembam in volitvam. Švedski poslovnež Eliasch nima protikandidata, zato bo izid volitev le nekakšna zaupnica novim smernicam v Fisu, za mesto v predsedstvu pa kandidira tudi predsednik Smučarske zveze Slovenije Enzo Smrekar. Skupaj je za 15 mest kar 23 kandidatov, po pravilniku morajo vsaj tri mesta pripasti ženskam, nekaj mest morajo za pluralnost dobiti tudi predstavniki manjših zvez, kar že kaže na nove usmeritve.
Med novostmi na kongresu je tudi preimenovanje Fisa v International Ski and Snowboard Federation oz. Mednarodno smučarsko in deskarsko zvezo, treba pa bo dokončno potrditi tudi koledar sezone 2022/23 v alpskem smučanju, ki edini še nima zelene luči.
Na tapeti bodo tudi druge reforme. Predstavniki nekaterih vplivnejših zvez, denimo Avstrijci, poudarjajo, da so odprti za novosti in napredek, kot pravijo, pa si želijo optimizacijo, ki je možna le z ustrezno komunikacijo, ki pa jo pri novem predsedniku pogrešajo.
Med odprtimi temami so predvsem spremembe v koledarjih v svetovnem pokalu, kjer Eliasch zagovarja vključevanje novih držav in prirediteljev, nejasna ostaja tudi vizija o centralnem marketingu v smučarskem športu. Avstrijci tako izpostavljajo, da zagovarjajo komercializacijo prodaje pravic, ne pa tudi diskusije o tem, komu katere pravice pripadajo, predvsem pa si želijo več diskusije in sodelovanja, poroča tamkajšnja agencija APA.
Predvsem na področju marketinga bistvenih sprememb vsaj tokrat še ne bo, saj imajo Fis in njeni člani sklenjene dolgoročne pogodbe, bo pa razprava nakazala željo vodstva po nadaljnji usmeritvi. Podobno stališče kot v Avstriji imajo tudi v Švici, kjer Eliaschu očitajo predvsem napake pri centralnem marketingu, saj bi na predlagan način brez zajetnih sredstev lahko ostale nacionalne zveze.
"Skrbi nas. To je morda največja reforma poslovnega modela Fisa doslej, mi pa nimamo poslovnega načrta, ne poznamo številk in točnega koncepta. Komunikacija je bila doslej slaba," časnik Neue Züricher Zeitung povzema poslovodjo tamkajšnje zveze Bernharda Areggerja.
Odprta so tudi vprašanja svetovnega pokala, kjer imajo države različna stališča. Del sprememb, kot so denimo krajše poti, je pri smučarjih naletel na dober odziv. Povsem drugačna pa so mnenja pri izboru disciplin, kjer trenutno vodstvo Fisa denimo zagovarja vse manj superveleslalomov, zato pa več paralelnih tekem.
Predvsem v športno uspešnejših državah so prepričani, da gre za napačno usmeritev in prevelik poseg v tradicijo tekmovanja. Strah vlada tudi pred selitvijo tekem v Azijo, saj se Evropejci bojijo praznih tribun in povsem neprimernih nočnih časov za ogled tekmovanj.
Eliasch na drugi strani poudarja, da želi pomladiti strukturo navijačev, povečati zanimanje za smučarski šport ter prodreti na nove donosne trge, se odprti novim možnostim za trženje televizijskih pravic. To pa je možno le s selitvijo dela tekmovanj. Zdaj je predvsem alpsko smučanje omejeno na tekmovanja v osrednji in severni Evropi, kar omenjene možnosti močno omejuje. Ena od idej je tako tudi dvoranska smučarska tekma v Dubaju, stalnica koledarja naj bi postale olimpijske proge v Pekingu.
Izmenjava stališč v Milanu, kjer se bosta branila tradicija in iskale nove možnosti za razvoj, bo brez dvoma burna in zanimiva.