Lampič: Biatlon je bila mladostna želja, želim si v vrh
Anamarija Lampič bo športno pot nadaljevala v biatlonu, kjer si prav tako želi v svetovni vrh, bo pa prihodnje leto zelo verjetno nastopila tudi na domačem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici v smučarskem teku, ki ga sicer zapušča, je povedala na Smučarski zvezi Slovenije (SZS).
Tam je direktor SZS Uroš Zupan potrdil, da si tudi najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak želi nastopiti na SP 2023 v Planici, a si bo moral pridobiti potrebne mednarodne točke za tekaški svetovni pokal, "bo pa to odvisno od poteka dogodkov in tudi njegovega zdravja".
Šestindvajsetletna Lampičeva, leto starejša bo 17. junija, je uvodoma prebrala svojo izjavo o prestopu v biatlon, ki je bil njena želja od mladosti. "Po končani sezoni sem veliko premišljevala, kaj narediti. V smučarskem teku sem naredila zelo veliko, vse, kar sem si zadala. Razen na letošnjih olimpijskih igrah v Pekingu, kjer mi je tudi veliko uspelo, ampak ne tisto, kar bi lahko," je pojasnila na novinarski konferenci.
Zaveda se, da bo morala še napredovati v prosti tehniki, ki je edina v biatlonu, saj je bila sama boljša v klasični, še večji izziv pa bo streljanje. Njen fant Boštjan Klavžar, nekdanji smučarski tekač, zaenkrat tako kot v teku ostaja v njeni ekipi. Prihaja iz Loške doline, od koder je bilo veliko zelo uspešnih slovenskih biatloncev.
"V Loški dolini sem tudi poskusila streljanje, nekajkrat poleti, sedemkrat, osemkrat lani, bolj naskrivaj. Ne vidim težave v teku, v zadnjih sezonah sem napredovala v prosti tehniki, bom pa videla, kako se bom prilagodila na streljanje. To tudi mene najbolj zanima, ne le druge. Ko sem bila majhna, sem nekajkrat tekmovala v biatlonu, a tedaj z zračno puško, sedaj bo malokalibrska. A sem tehnični tip in se lahko hitro prilagodim," je izpostavila Lampičeva.
V biatlonu bo morala začeti dobesedno z ničle, na tekmah pokala IBU, preden si bo izborila pravico do tekem svetovnega pokala. Ocenjuje, da to ne bo vplivalo na njeno psihično stanje, čeprav je vajena boja za najvišja mesta in svetovnega vrha. Tja želi priti tudi v njeni drugi disciplini, "za katero sem se odločila v zadnjem možnem trenutku športne kariere."
V smučarskem teku je najboljša slovenska športnica leta 2020 dosegla praktično vse, izpostavila pa je, da ni osvojila olimpijske medalje, ki jo je napovedala pred letošnjimi igrami v Pekingu. V sprintu je sodila v ožji krog favoritinj za odličja, a na 12. mestu ostala brez finala. Nato je z Evo Urevc na ekipnem sprintu končala že v polfinalu na 14. mestu.
Pred dobrim letom dni sta v Oberstdorfu Lampičeva in Urevčeva osvojili bron na svetovnem prvenstvu, Lampičeva je bila tretja tudi v posamičnem sprintu, leta 2019 pa je v ekipnem sprintu na SP v Seefeldu osvojila srebro. Leta 2021 je osvojila mali kristalni globus za sprintersko razvrstitev kot druga Slovenka po Petri Majdič.
"Teku na smučeh sem dala vse, kar sem lahko. Vsakdo se znajde pred točko, kjer je treba sprejeti odločitev. Prevladal je biatlon in želja, da tam postanem ena najboljših. Grem naprej in ne bom pogrevala stvari za nazaj, na dogajanja v smučarskem teku. Miselnost panoge tudi ni vplivala na to, da bi se odločila drugače. Vem, da ne bom takoj na stopničkah, da bo šlo po korakih. Zato se ne bom obremenjevala z rezultati. Tudi če mi ne bi uspelo, mi ne bo žal te odločitve. To hočem in vem, da sem sposobna dobrih dosežkov. Če ne bi bilo tako, se za to ne bi odločila. Bila pa je povsem moja odločitev," je zatrdila.
Zaveda se, da ji ne bo lahko, že pri streljanju je sama med omenjenimi poskusi videla, da tedaj ni bila pozorna niti na to, kako se je postavila pred strelom. "Tu je še veliko drugih dejavnikov, veter, pa pravilno dihanje, kako priti na strelišče, kako preveriti puško. Veliko se bom morala naučiti. Sem pa vajena garanja in komaj čakam na izziv."
Z nekdanjim trenerjem, Italijanom Stefanom Saraccom, sta se že pred OI v Južni Koreji dogovorila, da bo olimpijska sezona z vrhuncem v Pekingu njuna zadnja. "Veliko me je naučil, pokazal, kako in koliko moram trenirati za uspeh. Ostala sva v stikih, slišiva se vsak teden. Rekel je, da sem nora, ko je slišal za prestop v drug šport. Mogoče se še srečava v biatlonu."
Na čelo slovenske biatlonske vrste prihaja Nemec Ricco Gross, sedaj trener in eden najboljših nekdanjih biatloncev s štirimi zlatimi medaljami na OI in devetimi na SP. "Z njim sem se le nekajkrat pogovarjala. Danes odhajam na prve priprave, da se z njim seznanim. Mislim, da bo podoben Saraccu, da bo živahen, dovzeten za spremembe in da se lahko z njim pogovoriš."
Uroš Zupan je dejal, da so spoštovali željo Lampičeve, a da so jo pred tem skušali prepričati, da bi ostala vsaj še sezono v smučarskem teku. "Vemo, da imamo v Planici SP. Pripravljeni smo bili narediti vse, da bi imela tudi v teku na smučeh pogoje za vrhunski rezultat, sedaj pa bo tako v biatlonu, da bo kar najbolje pripravljena za SP ter da nato tudi na OI poseže po medalji, kar ji v teku ni uspelo. Ni pa zaprla vrat za tekaški nastop v Planici 2023, to je tudi naša velika želja," je izpostavil Zupan.
Tudi Lampičeva je povedala, da ni zaprla vrat za SP pod Poncami. "To bo odvisno od poteka priprav in sezone, bi pa morala za to pred tem tekmovati tudi na najmanj dveh sprintih svetovnega pokala v smučarskem teku. Zato bo treba narediti podroben načrt. Sedaj pa se želim čim bolj posvetiti biatlonu," je končala Lampičeva.