Tla na Santoriniju se umirjajo, šole znova odprte
Po skoraj mesecu dni zaprtja so se danes na grškem otoku Santorini in bližnjih otokih v Egejskem morju znova odprle šole. Oblasti so jih zaprle zaradi nenadnega niza potresov, ki so kljub nizki magnitudi povzročili zaskrbljenost v seizmično aktivni regiji.
Prebivalci, ki so v začetku februarja zapustili otok, se postopoma vračajo, potem ko je državna znanstvena komisija za spremljanje potresov potrdila zmanjšanje intenzivnosti tresenja tal. Inšpekcija je prav tako potrdila varnost javnih stavb, kar je omogočilo ponovno odprtje šol.
Od konca januarja je bilo v regiji med Santorinijem, Amorgosom, Iosom in Anafijem zabeleženih na tisoče potresov, večinoma šibkih in pod morskim dnom. Najmočnejši so dosegli magnitudo do 5,3, vendar niso povzročili večje škode. Kljub temu so oblasti zaradi previdnosti na začetku februarja razglasile izredno stanje in začasno evakuacijo dela prebivalstva.
Seizmična aktivnost na tem območju ni bila tako intenzivna vse od leta 1964, ko so jo začeli sistematično beležiti. Santorini leži na vulkanskem loku ob podmorskih vulkanih Nea Kameni in Kolumbo, ki sta v preteklosti povzročila močne izbruhe.
Grške oblasti kljub umiritvi tal pozivajo k previdnosti zaradi nevarnosti plazov, preventivni ukrepi pa bodo ostali v veljavi. Premier Kiriakos Micotakis je napovedal finančno pomoč lokalnim podjetjem in delavcem, saj je evakuacija vplivala na turistični sektor, ki je lani na otok privabil 3,4 milijona obiskovalcev. Upad rezervacij bi lahko vplival na priprave na novo sezono, zato vlada načrtuje ukrepe za podporo turističnemu gospodarstvu otoka.