Zaradi podkupovanja preiskujejo lobiste Huaweija

Evropski parlament se je dve leti po aferi Katargate znašel v novi aferi, ki zadeva kitajsko telekomunikacijsko podjetje Huawei. Belgijska policija je danes zjutraj izvedla hišne preiskave na več naslovih lobistov podjetja, ki naj bi podkupovali evropske poslance, poročajo belgijski mediji.

Zaradi podkupovanja preiskujejo lobiste Huaweija

Belgijsko zvezno tožilstvo je potrdilo, da je bilo pridržanih več oseb, ki so jih že zaslišali zaradi suma korupcije. Za zdaj ni podatkov, ali so med njimi tudi sedanji ali nekdanji poslanci. Po poročanju časnika Le Soir in preiskovalnega portala Follow the Money naj bi Huaweijevi lobisti poskusili vplivati na približno petnajst poslancev Evropskega parlamenta.

Današnje racije so potekale na 21 naslovih v Bruslju, Flandriji, Valoniji ter na Portugalskem, med njimi ni bilo prostorov Evropskega parlamenta. Pri preiskavah je policija zasegla več dokumentov in drugih predmetov, povezanih z domnevnim podkupovanjem.

Preiskovalci iščejo dokaze, da je Huawei prek svojih predstavnikov s podkupovanjem vplival na politične odločitve evropskih poslancev zaradi gospodarskih interesov v Evropski uniji. Podkupovanje naj bi potekalo od leta 2021, lobisti pa so poslancem ponujali denar, darila, povračila stroškov potovanj, obiskov restavracij in vabila na nogometne tekme.

Iz podjetja Huawei so sporočili, da spoštujejo zakone in predpise držav, kjer poslujejo, ter poudarili, da imajo ničelno toleranco do korupcije in podkupovanja. V odzivu na dogajanje so še dodali, da trenutno preverjajo navedbe, ki so se pojavile v javnosti.

V središču preiskave je Huaweijev direktor za odnose z javnostmi v EU, ki je prej opravljal delo parlamentarnega pomočnika dveh italijanskih evropskih poslancev.

Iz Evropskega parlamenta so potrdili, da so seznanjeni s preiskavami belgijskih oblasti, in poudarili, da so v celoti pripravljeni sodelovati s pravosodnimi organi, če bo to potrebno.

Pri Evropski komisiji preiskav niso želeli komentirati, so pa sporočili, da varnost omrežij 5G ostaja ključna prioriteta za evropsko gospodarstvo. Komisija je leta 2023 že ocenila, da Huawei zaradi morebitnih varnostnih tveganj predstavlja bistveno večjo grožnjo od drugih ponudnikov tehnologije 5G.

Nevladna organizacija Transparency International je dogajanje označila za pričakovano in opozorila, da Evropski parlament iz prejšnjih afer očitno ni potegnil resnih naukov. Poslanci so po mnenju te organizacije ob aferi Katargate izvedli zgolj manjše in površinske reforme, ki niso zagotovile dovolj učinkovitega preprečevanja korupcije.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.