Porast honorarnega dela na visokošolskih zavodih
Število honorarnih pedagoških delavcev na visokošolskih zavodih se vztrajno povečuje, medtem ko se na višjih strokovnih šolah zmanjšuje. V študijskem letu 2023/24 je bilo le še osmina vseh honorarno zaposlenih v terciarnem izobraževanju zaposlenih na višjih strokovnih šolah, preostali pa so delovali na visokošolskih zavodih, ugotavljajo na Statističnem uradu Republike Slovenije.
V primerjavi s preteklim študijskim letom se je število honorarnih delavcev na visokošolskih zavodih povečalo za 12,1 odstotka, medtem ko je na višjih strokovnih šolah upadlo za 1,3 odstotka. V zadnjih petih letih se je število honorarnih delavcev na univerzah povečalo za skoraj 50 odstotkov, medtem ko je na višjih strokovnih šolah upadlo za več kot četrtino.
Skupno je bilo v študijskem letu 2023/24 honorarno zaposlenih 6969 pedagoških delavcev, od tega jih je bilo 43 odstotkov redno zaposlenih. Razmerje med spoloma je bilo skoraj enakovredno, saj je bilo med honorarno zaposlenimi 3540 moških in 3429 žensk. Med tistimi, ki niso bili redno zaposleni na visokošolskih zavodih, je bilo več žensk, medtem ko je bilo na višjih strokovnih šolah več moških.
Na visokošolskih zavodih je bilo med honorarnimi delavci, ki niso redno zaposleni, 56 odstotkov tistih z najvišjo stopnjo izobrazbe in 44 odstotkov z dokončano drugo stopnjo izobrazbe. Na višjih strokovnih šolah je bilo 48 odstotkov honorarnih delavcev z drugo stopnjo izobrazbe, 30 odstotkov z najvišjo stopnjo in 22 odstotkov z izobrazbo prve stopnje.
Podatki kažejo, da so na univerzah štirje petini honorarnih delavcev redno zaposleni drugje, medtem ko je na višjih strokovnih šolah ta delež nekoliko nižji, saj dve tretjini honorarnih delavcev opravlja drugo redno zaposlitev. Obratno velja za upokojence, ki predstavljajo večji delež honorarno zaposlenih na višjih strokovnih šolah, kjer predstavljajo četrtino vseh honorarnih delavcev, medtem ko jih je na visokošolskih zavodih približno šestina.