Razprava o pomenu dediščine v javnem prostoru Ljubljane
V četrtek, 14. novembra 2024, ob 18. uri bo v Modri sobi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani potekala okrogla miza z naslovom Dediščina v javnem prostoru Ljubljane kot skupno dobro. Dogodek, ki je del programa Leta dediščine Filozofske fakultete, se bo osredotočil na vprašanja o pomenu kulturne dediščine v mestu in ohranjanju njegove identitete sredi vse večjih sprememb.
Ljubljana je mesto, ki se nenehno preoblikuje. Spreminjajo se tako njena zunanja podoba kot tudi življenje v različnih mestnih soseskah. Naraščajoče število turistov in prilagoditve trgovin ter prireditev premožnejšim slojem in obiskovalcem spreminjajo mestno jedro. Mnogi prepoznavni objekti dediščine izgubljajo prvotne funkcije ali pa dobivajo nove namene, kar odpira vprašanja o vplivu teh sprememb na identiteto prebivalcev. Razprava bo tako poskušala odgovoriti, ali so prilagoditve objektov in mestnih prostorov še vedno primerne ali pa bi bile potrebne drugačne rešitve za trajnostni razvoj mesta.
Okroglo mizo bosta vodila prof. dr. Rajko Muršič z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo ter doc. dr. Renata Novak Klemenčič z Oddelka za umetnostno zgodovino. Svoja stališča bodo predstavili Tadeja Petrovčič Jerina, prevajalka in članica župnijskega pastoralnega sveta župnije sv. Jakoba; Kaja Lipnik Vehovar, arhitektka in predstavnica iniciative Ljubljana odprto mesto; Sandi Abram z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo; ter arhitekt Aleksander Ostan.
Dogodek je odprt za vse, ki jih zanimajo vprašanja ohranjanja kulturne dediščine in preoblikovanja javnega prostora v Ljubljani.