Ženske v znanosti spreminjajo svet, čas je za enake možnosti!
Generalna skupščina Združenih narodov je 11. februar razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, ki ga letos obeležujemo desetič. V Sloveniji bo ob tej priložnosti Komisija za enake možnosti na področju znanosti izvedla raziskavo o delovnih pogojih in kariernih možnostih raziskovalk in raziskovalcev.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je ob tem poudaril pomen žensk v znanosti in jim izrekel zahvalo za njihov prispevek. Slovenija je enake možnosti spolov vključila kot temeljno načelo v svojo znanstvenoraziskovalno in inovacijsko strategijo, pri čemer se posebna pozornost namenja vključevanju tega načela v vse faze raziskovalnega procesa. Eden ključnih ciljev je izboljšanje zastopanosti žensk na vodilnih položajih v znanstvenih institucijah ter pri odločanju v raziskovalnih in akademskih sferah.
Na ministrstvu poudarjajo, da si prizadevajo za oblikovanje vključujočih politik, programov in praks, ki bi odpravile neenakosti pri zaposlovanju, napredovanju in ohranjanju raziskovalk v znanstvenem okolju. Komisija za enake možnosti bo v letošnjem letu izvedla raziskavo, ki bo pripomogla k boljšemu razumevanju izzivov in k oblikovanju konkretnih rešitev za izboljšanje položaja žensk v znanosti.
Čeprav delež žensk na doktorski ravni v Sloveniji narašča, se njihova zastopanost v nadaljnjih fazah raziskovalne kariere zmanjšuje. Reševanje tega problema zahteva sistemsko podporo raziskovalkam, spodbujanje mentorstva in zagotavljanje vključujočega akademskega okolja. Ključni korak v tej smeri je tudi dosledno izvajanje načrtov za enakost spolov v raziskovalnih institucijah.
Raziskovalke in raziskovalci imajo pomembno vlogo pri oblikovanju prihodnjih generacij znanstvenikov, zato je ključno, da akademsko okolje ostane odprto, pravično in dostopno vsem. Zagotavljanje enakih možnosti je ključnega pomena za razvoj znanosti, saj se mora znanstveni potencial uresničevati brez strukturnih ovir in diskriminacije.