162 asteroidov preletelo Zemljo bližje kot Luna, le 40 % nevarnih objektov identificiranih
V zadnjem letu je kar 162 asteroidov preletelo Zemljo na razdalji, manjši od povprečne oddaljenosti Lune. Kljub napredku v odkrivanju in spremljanju vesoljskih teles strokovnjaki iz NASA in Evropske vesoljske agencije (ESA) opozarjajo, da je identificiranih le okoli 40 odstotkov vseh potencialno nevarnih asteroidov.
Do junija 2025 je bilo odkritih več kot 38.000 asteroidov, ki se uvrščajo med t. i. bližnjezemeljske objekte, od tega jih je znaten delež preletel Zemljo na razdalji, ki predstavlja potencialno tveganje. Med njimi je tudi asteroid poimenovan "2024 YR4", odkrit decembra lani. Ocenjeno tveganje, da bo leta 2032 trčil v Luno, znaša 4,3 odstotka. Objekt bo znova dostopen za natančnejše opazovanje šele leta 2028.
NASA nadaljuje s spremljanjem z uporabo infrardečih teleskopov, ESA pa pri tem uporablja teleskop Flyeye, zasnovan posebej za hitro odkrivanje objektov znotraj Osončja. Poleg tega obe agenciji razvijata obrambne strategije za preusmerjanje nebesnih teles. Misija DART, ki je uspešno spremenila tirnico asteroida Dimorphos, in nadaljevalna misija Hera, ki bo analizirala posledice trka, sta ključna koraka v tej smeri.
Občasni dogodki potrjujejo potencialno nevarnost vesoljskih teles. Junija letos je nad več ameriškimi zveznimi državami eksplodiral manjši asteroid z močjo, primerljivo z 20 tonami eksploziva TNT. Decembra lani je nebo nad vzhodno Turčijo osvetlil svetel meteor, ki je bil viden več kilometrov daleč.
Strokovnjaki opozarjajo, da so takšni pojavi kljub relativni pogostosti pogosto nepredvidljivi. Sodobne tehnologije sicer omogočajo vse hitrejše odkrivanje, vendar še vedno obstajajo vrzeli v sledenju manjšim, a potencialno nevarnim asteroidom.