Kaj je Nato?

Organizacija severnoatlantske pogodbe (Nato - North Atlantic Treaty Organization) je vojaško-politično zavezništvo, ki ga sestavlja 29 držav Evrope in Severne Amerike. Natov osnovni cilj je varovati svobodo in varnost vseh držav članic s političnimi in vojaškimi sredstvi ter v skladu s severnoatlantsko pogodbo in ustanovno listino ZN.

Kaj je Nato?

Zavezništvo si od svojega nastanka prizadeva za kolektivno obrambo ter pravično in trajno miroljubno ureditev v severnoatlantskem prostoru, ki bi temeljila na skupnih vrednotah demokracije, človekovih pravic in vladavine prava. Predstavlja varnostni dežnik za ZDA, Kanado in zlasti Evropo pred konvencionalnim in jedrskim napadom.

Najpomembnejši člen severnoatlantske pogodbe, ki je znana tudi pod imenom washingtonska pogodba, je peti člen, ki določa, da se oborožen napad na eno ali več pogodbenic šteje za napad na vse pogodbenice in da bo v primeru takega napada vsaka od njih pomagala napadeni pogodbenici tako, kot se ji zdi potrebno, vključno z uporabo oborožene sile.

Nato ima danes 29 držav članic. 4. aprila 1949 ga ustanovilo 12 držav - ZDA, Kanada, Velika Britanija, Francija, Italija, Luksemburg, Belgija, Nizozemska, Islandija, Danska, Norveška in Portugalska. Leta 1952 sta se jim pridružili Grčija in Turčija, leta 1955 je sledila Zvezna republika Nemčija, leta 1982 Španija, leta 1999 pa Češka, Madžarska in Poljska.

Slovenija v zavezništvo vstopila leta 2004 skupaj z Bolgarijo, Estonijo, Latvijo, Litvo, Romunijo in Slovaško. Leta 2009 sta se jim pridružili Albanija in Hrvaška, leta 2017 Črna gora. Kot 30. članica se je zavezništvu predvidoma prihodnje leto pridružila Severna Makedonija.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.