Kaj je optična pinceta?
Optična pinceta je naprava za natančno premikanje in držanje majhnih delcev, kot so celice. Na delec deluje močno fokusiran laserski snop pincete s privlačno silo, ki delec ujame in ga drži približno v gorišču snopa. Za očeta te pincete velja ameriški fizik Arthur Askhin, ki je bil danes razglašen za prejemnika Nobelove nagrade za fiziko.
Sila, s katero deluje optična pinceta na delec, je tipično velikosti pikonewtona, zaznati pa je moč premike, ki so večji od 0,1 nanometra v eno sekundo dolgem časovnem oknu. Naprava je zato zelo uporabna pri raziskavah bioloških sistemov ter koloidov. Z njimi lahko premikajo bakterije, viruse in druge žive celice.
Optične pincete (tudi laserske pincete ali optične pasti) zaenkrat dobro delujejo predvsem pri ugotavljanju vpliva svetlobe na toge snovi, za katere je značilno, da se gibljejo kot celota.
Za opazovanje deformabilnih snovi, torej tistih, pri katerih lahko nastanejo deformacije, pa še nimajo ustrezne teorije. Slovenski, kanadski in brazilski znanstveniki so letos ugotovili, da svetloba gibanje snovi povzroča prek elastičnih valov. S tem so postavili neke vrste osnovo, kako priti do končnega opisa vpliva svetlobe na deformabilne snovi.