Kaj je Unifil?

Mirovna misija ZN na jugu Libanona (Unifil) je bila ustanovljena leta 1978, da bi nadzorovala umik izraelske vojske po prvi invaziji Libanona in vladi v Bejrutu pomagala vzpostaviti nadzor nad vsem ozemljem. Skoraj pol stoletja pozneje se izpolnitev teh ciljev zdi nedosegljiva, vse bolj pod vprašajem je tudi varnost 10.000 tamkajšnjih modrih čelad.

Kaj je Unifil?

Napetosti med Libanonom in Izraelom izvirajo iz ustanovitve slednjega, ko je bilo več sto tisoč Palestincev pregnanih v sosednje arabske države, vključno z Libanonom.

Jug Libanona je konec 60., posebej pa v 70. letih minulega stoletja postal središče operacij Palestinske osvobodilne organizacije, ki je od tam izvajala napade na ozemlju Izraela. Ta je leta 1978 v odgovor sprožil invazijo Libanona.

Združeni narodi so nato med libanonsko državljansko vojno na jugu države oblikovali mirovno misijo. Ta se je že štiri leta pozneje soočila z novo invazijo, izraelski vojaki pa so na jugu države vztrajali do leta 2000. V vmesnem času se je v odgovor na okupacijo s pomočjo Irana oblikovalo in okrepilo gibanje Hezbolah.

Ob odsotnosti uradno določene meddržavne meje so se izraelske sile v skladu z resolucijo 1701 umaknile južno od t. i. modre črte. Ista resolucija poleg umika Izraelcev zahteva tudi razorožitev vseh oboroženih skupin, da bi lahko libanonska država v celoti nadzorovala lastno ozemlje.

Kljub prisotnosti mirovnih sil so se nadaljevale kršitve resolucij tako s strani Izraela kot Hezbolaha, razmere pa so se posebej zaostrile leta 2006, ko je Izrael v odgovor na ugrabitev dveh svojih vojakov znova sprožil kopensko invazijo.

Od takrat do 8. oktobra lani so bile razmere na tem območju relativno mirne, aktualna vnovična izraelska ofenziva na libanonskem ozemlju pa predstavlja nov izziv za 10.000 pripadnikov Unifila iz 50 držav. Največ vojakov misiji prispevata Indonezija in Italija.

Slovenska vojska je bila del Unifila od konca vojne leta 2006, zadnji pripadnik pa se je v Slovenijo vrnil dva meseca pred izbruhom trenutnih napetosti, ki so do pred nekaj tedni potekale v senci izraelskih uničujočih napadov na Gazo.

V okviru 32 rotacij slovenskih kontingentov je bilo v tem času v Libanon napotenih približno 400 pripadnikov Slovenske vojske.

Unifil je v 46 letih utrpel 324 smrtnih žrtev, nazadnje je pred dvema letoma v strelskem napadu na konvoj oklepnih vozil izgubil življenje irski vojak. V izraelskih napadih na položaje Unifila so bili ta teden ranjeni štirje vojaki iz Indonezije in Šrilanke. Kljub pozivom Izraela Unifil vztraja, da ne bo zapustil svojih položajev.

Pripadniki Unifila lahko pod določenimi pogoji, med katere spada tudi zaščita poslopij misije, uporabijo tudi silo. Vsi napadi na mirovne sile predstavljajo kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN in s tem kršitev mednarodnega prava.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.