Ministrica Fajon v Bruslju o Iranu, Gazi, Ukrajini in Kitajski
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon se je udeležila zasedanja Sveta EU za zunanje zadeve, kjer so razpravljali o varnostnih razmerah v Bližnjem vzhodu, ruski agresiji na Ukrajino ter o odnosih s Kitajsko in evropski varnosti. Predstavila je tudi slovenski prispevek držav MED9 k pripravi Novega pakta za Sredozemlje.
V razpravi o Iranu je ministrica poudarila pomen zadržanosti in pozvala k prekinitvi sovražnosti ter spoštovanju mednarodnega prava. Opozorila je na nevarnost napadov na jedrske objekte, ki pomenijo grožnjo okolju in javnemu zdravju. Slovenija, kot je dejala, zavrača širjenje jedrskega orožja in izraža zaskrbljenost zaradi iranskega programa. Ministre je seznanila tudi z aktivnostmi Slovenije v Varnostnem svetu OZN.
Pri razpravi o humanitarnih razmerah v Gazi je ministrica opozorila, da je življenje izgubilo več kot 55.000 ljudi in da je skoraj celotno prebivalstvo v hudi prehranski stiski. EU je pozvala k oceni spoštovanja določb pridružitvenega sporazuma z Izraelom ter k priznavi, da Izrael sistematično krši mednarodno humanitarno pravo. Zavzela se je za ponoven sklic mirovne konference v New Yorku za uresničitev rešitve dveh držav.
V povezavi z Ukrajino je Fajonova poudarila potrebo po takojšnjem premirju ter pozornost usmerila na prisilno premeščene otroke in civiliste. Poudarila je podporo začetku pristopnih pogajanj z Ukrajino in opozorila, da vojne v Evropi ne smemo odmisliti zaradi dogajanja v drugih regijah. Napade Rusije je označila za kršitve mednarodnega humanitarnega prava in izraz nepripravljenosti na mir.
O odnosih s Kitajsko je dejala, da mora EU ohraniti odprt dialog, zlasti tam, kjer obstajajo skupni interesi, a tudi iskreno spregovoriti o razlikah. Slovenija podpira uravnotežen odnos do Kitajske in izraža zaskrbljenost nad njeno podporo Rusiji v kontekstu vojne v Ukrajini.
Ministrica je podprla zaščito sodnic Mednarodnega kazenskega sodišča in predlagala aktivacijo ukrepov za zaščito slovenske sodnice Beti Hohler. Predstavila je tudi slovenski non-paper v okviru MED9 kot prispevek k Novemu paktu za Sredozemlje.
Po zasedanju se je sestala še z evropsko komisarko za širitev Marto Kos, s katero sta govorili o napredku držav Zahodnega Balkana na poti v Evropsko unijo.