Premier Golob z nevladniki o podpori enostarševskim družinam in brezplačnih učnih gradivih
Predsednik vlade Robert Golob je danes nadaljeval strukturiran dialog z vodilnimi socialnimi in humanitarnimi organizacijami. Na ločenih srečanjih so razpravljali o izboljšanju položaja enostarševskih družin in zagotavljanju enakega dostopa do učnih gradiv za vse otroke, ne glede na njihov socialni položaj.
Na srečanju o enostarševskih družinah – eni najbolj socialno ogroženih skupin v državi – so Zveza prijateljev mladine Slovenije, Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas predlagali med drugim tudi dvig dodatka k otroškemu dodatku za enostarševske družine. Ukrep bo preučila medresorska delovna skupina.
Obravnavali so tudi povzetek raziskave »Enostarševske družine v Sloveniji«, ki jo pripravljata Fakulteta za socialno delo in Pravna fakulteta. Zaključek študije je predviden do konca septembra. Vzporedno je Ministrstvo za delo objavilo javni razpis za financiranje brezplačnih poletnih aktivnosti za otroke iz I. in II. triade v vseh desetih statističnih delih države.
V nadaljevanju se je premier srečal tudi s predstavniki Inštituta 8. marec, Združenja ravnateljev in Zveze društev pedagoških delavcev. Skupaj z ministroma Vinkom Logajem in Francem Propsom so razpravljali o sistemski uvedbi brezplačnih učnih gradiv v osnovnih šolah. Sogovorniki so poudarili, da so brezplačni učbeniki temelj pravične družbe in ne zgolj ekonomski ukrep.
Skupni sestanek vseh deležnikov na temo učnih gradiv je sklican za 9. julij. Medtem pa bo Ministrstvo za delo v juliju organiziralo še srečanje na temo usklajevanja zakonodajnih ukrepov za enostarševske družine.
Premier Golob je ob koncu srečanj dejal, da mora biti glas tistih, ki delajo z ranljivimi, slišan. Napovedal je pripravo zakonodajnih sprememb, vključno z novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, dopolnitvijo definicije enostarševske družine ter razširitvijo poletnih programov.
Današnje razprave so po besedah predsednika vlade pokazale, da so usklajena prizadevanja vseh deležnikov ključ do pravičnejše in bolj vključujoče družbe.