PEN opozarja na pritiske na kritične glasove v Srbiji
Slovenski in mednarodni PEN že dlje časa opozarjata na represivne mehanizme, s katerimi srbske oblasti in določene nasilne skupine skušajo utišati literarne ustvarjalce, novinarje in protestnike v regiji.
Kot poudarjajo, so pisatelji in medijski delavci pod vse večjim pritiskom provladnih medijev, ki nadzorujejo uradno pripoved in so daleč od neodvisnega poročanja. Tarče napadov so predvsem tisti, ki izražajo kritična stališča, med njimi Marko Vidojković, Zoran Kesić, Dinko Gruhonjić, Nenad Kulačin, Marko Janketić, Jelena Obućina, Milan Protić starejši, Biljana Srbljanović in Mirjana Karanović.
Na spletu se širijo manipulirani posnetki njihovih izjav, ki jim pripisujejo protisrbska stališča, s čimer se skuša ogroziti njihova varnost in utišati njihovo kritiko. Svoboda izražanja in tiska je že desetletje tarča pritiskov v državi, ki je kandidatka za članstvo v EU in podpisnica Evropske konvencije o človekovih pravicah.
Po 1. novembru 2024 so se protesti v Srbiji okrepili, saj so študentje, dijaki, kmetje in številni državljani izrazili nezadovoljstvo zaradi manipulacij in korupcije, ki po njihovem prepričanju bogatijo elite na račun prebivalstva. Na tisoče ljudi je zaustavilo javno življenje z jasnimi zahtevami po resnici in demokratični Srbiji. Skupina intelektualcev in pisateljev je evropske institucije pozvala k podpori protestnikom.
Slovenski in mednarodni PEN izražata solidarnost s protestniki ter pozivata srbske oblasti k zaščiti demonstrantov pred nasiljem in preiskavi napadov na kritične glasove. Opozarjajo, da se dogajanje v Srbiji tiče celotne regije, saj demokratična gibanja prispevajo k mirnemu sožitju med narodi.