Različna stališča skrajne desnice o širitvi Evropske unije

Stranke radikalne desnice v državah Evropske unije imajo različne poglede na širitev povezave, kar odraža širše politične spremembe in naraščajoč evroskepticizem. Nekatere poudarjajo gospodarske in strateške koristi, druge opozarjajo na finančne obremenitve, kulturne razlike in vprašanja migracij.

Različna stališča skrajne desnice o širitvi Evropske unije

Študija Helenske fundacije za evropsko in zunanjo politiko kaže, da so ključni pomisleki skrajne desnice razdeljeni na več področij. Na finančnem področju se stranke, kot so nizozemska PVV, francosko Nacionalno združenje in nemška AfD, zavzemajo za varčevalno ekonomsko politiko in nasprotujejo vključevanju manj razvitih držav, saj bi to povečalo obremenitev za neto plačnice v proračun EU.

Migracije in varnost ostajata osrednji temi pri številnih strankah, pri čemer Nacionalno združenje v širitvi vidi grožnjo zaradi nezakonitega priseljevanja in organiziranega kriminala. AfD in avstrijska FPÖ poudarjata protimigrantski diskurz, osredotočen predvsem na muslimanske skupnosti, medtem ko nizozemska PVV izpostavlja kulturna tveganja.

Glede zunanje politike se mnenja močno razlikujejo. AfD zaradi svoje naklonjenosti Moskvi nasprotuje pristopu Ukrajine in Moldavije, medtem ko italijanski Bratje Italije podpirajo širitev, kar odraža njihovo prozahodno usmeritev. V Avstriji in Nemčiji, kjer javnost večinoma nasprotuje širitvi, FPÖ in AfD to vprašanje izkoriščata za pridobivanje političnih točk.

Pomemben dejavnik v tej razpravi je tudi vprašanje suverenosti in institucionalne reforme EU. Skrajna desnica se upira prehodu na glasovanje s kvalificirano večino, saj to vidi kot grožnjo nacionalnim interesom. Poenostavitev odločanja bi lahko sicer pospešila širitev, a hkrati okrepila evroskepticizem in ustvarila dodatne napetosti znotraj unije.

Glede na raznolike poglede radikalne desnice poročilo opozarja, da bo vprašanje širitve EU ostalo močno politizirano. Medtem ko italijanski Bratje Italije zagovarjajo pragmatičen pristop, so stranke, kot sta PVV in FPÖ, odločno proti. Skepticizem skrajne desnice bi lahko zavrl širitev, zlasti v zvezi z Ukrajino in Zahodnim Balkanom, ali privedel do alternativnih modelov integracije, kot sta "Evropa več hitrosti" ali pridruženo članstvo.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Priljubljeno

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.