Slovenija in Alžirija krepita sodelovanje na področju vesoljskih tehnologij
Delegacija osmih slovenskih podjetij s področja vesoljskih tehnologij se je vrnila iz Alžirije, kjer je med 11. in 14. februarjem raziskovala priložnosti za sodelovanje v vesoljskem sektorju. Obisk, ki je bil organiziran v sodelovanju s Slovensko vesoljsko pisarno, SPIRIT Slovenija, Veleposlaništvom Alžirije v Sloveniji in Alžirsko vesoljsko agencijo, odpira nove možnosti za tehnološke rešitve slovenskih podjetij na severnoafriškem trgu.
V delegaciji so sodelovala podjetja Bias Variance Labs, Comtrade 360, Dewesoft, GeoCodis, Paradigma Technologies, SkyLabs in Vesolje-SI. Na plenarnem zasedanju sta direktor Alžirske vesoljske agencije dr. Azzedine Oussedik in vodja slovenske vesoljske pisarne Tanja Permozer predstavila vesoljska ekosistema obeh držav, sledile so tematske delavnice in individualna srečanja z alžirskimi podjetji. Dogodka se je udeležilo približno 25 alžirskih podjetij, med njimi tudi ključne institucije, kot so Alžirski center za razvoj satelitov (CDS) in Center za vesoljske telekomunikacije (COTS).
Alžirska stran je predstavila predlog Memoranduma o soglasju za sodelovanje na področju vesoljskih znanosti in tehnologij, ki naj bi bil podpisan ob načrtovanem obisku alžirskega predsednika v Sloveniji. Slovenska delegacija je obiskala tudi vesoljski telekomunikacijski operacijski center in prvi državni start-up pospeševalnik Algeria Venture, katerega predstavniki bodo marca obiskali Slovenijo za poglobitev sodelovanja s slovenskim start-up ekosistemom.
V sklopu obiska so potekala tudi srečanja s predstavniki alžirske vlade. Minister za ekonomijo znanja, start-upe in mikro-podjetja Noureddin Ouadah je izpostavil podobne razvojne cilje obeh držav, kar omogoča široke možnosti za sodelovanje. Obisk je potrdil, da obstaja veliko priložnosti za izmenjavo znanja in skupne projekte na področju vesoljskih tehnologij.
Slovenski udeleženci so bili navdušeni nad napredkom alžirskega satelitskega sektorja in pripravljenostjo na sodelovanje. Med ključnimi priložnostmi so prepoznali skupne projekte na področju razvoja satelitskih komunikacij, opazovanja Zemlje in upravljanja naravnih virov. V prihodnje se pričakuje poglabljanje sodelovanja, ki bo koristilo obema državama.