Srbija ostaja najbližja zaveznica Rusije v Evropi
Nemška fundacija Friedrich Naumann je v nedavni analizi opozorila na vseprisotno korupcijo v Srbiji in tesne vezi te balkanske države z Rusijo.
Analiza z naslovom Rusija in pionirji avtokracije: Kako Kremelj destabilizira Evropo avtorja Thomasa Breya izpostavlja povezave med srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki se odražajo v pogostih srečanjih in visokih odlikovanjih. Vučić je bil leta 2019 odlikovan z Redom Aleksandra Nevskega, kar je označil za enega najsrečnejših trenutkov v svoji politični karieri.
Analiza poudarja, da Srbija ni uskladila svoje zunanje politike z Evropsko unijo, saj kljub vojni v Ukrajini ni uvedla sankcij proti Rusiji. Nacionalni letalski prevoznik Air Serbia še vedno redno leti v Moskvo in druga ruska mesta, Rusko-srbski humanitarni center v Nišu pa zahodni kritiki označujejo kot morebitno oporišče ruskih obveščevalnih služb.
Vladni in provladni mediji v Srbiji so opisani kot glavni nosilci ruske propagande, ki Rusijo povzdigujejo in Zahod demonizirajo. Vučić, ki v svojih intervjujih pogosto širi proruske narative, naj bi dodatno prispeval k takšni percepciji. Nemčija, ki velja za najpomembnejšo partnerico Srbije, je v srbski javnosti pogosto predstavljena v negativni luči.
Analiza izpostavlja vzporednice med politikami voditeljev, kot so Vladimir Putin, Viktor Orbán, Aleksandar Vučić in Robert Fico. Ti avtoritarni voditelji krepijo svojo oblast z nacionalizmom, cenzuriranimi mediji in sistematičnim spodkopavanjem državnih institucij. V Srbiji je trg dela močno politiziran, saj zaposlitve v javnem sektorju pogosto pogojujejo s članstvom v Vučićevi Srbski napredni stranki (SNS), katere člani predstavljajo kar deset odstotkov prebivalstva. Ta politična instrumentalizacija je povezana tudi z manipulacijo volitev.
Vučić naj bi deloval kot osrednja figura srbske politične in medijske krajine, kjer nenehno nastopa v javnosti in ustvarja vtis, da je država odvisna od njega. Kritični novinarji, opozicijski politiki in mediji so redne tarče napadov in diskreditacij s strani provladnih medijev, ki jih obtožujejo zarotništva, korupcije in sramotenja države.
Analiza fundacije Friedrich Naumann opozarja, da takšen politični nadzor in vodenje države pod Vučićem ne ogrožata le demokratičnih procesov v Srbiji, temveč imata tudi širše posledice za stabilnost regije in odnose z Evropsko unijo.
O fundaciji Friedrich Naumann za svobodo
Fundacija Friedrich Naumann za svobodo, ustanovljena leta 1958, je nemška organizacija, povezana s Svobodno demokratsko stranko (FDP). Njeno delovanje financira zvezno ministrstvo za izobraževanje in raziskave. Fundacija sledi idealom protestantskega teologa Friedricha Naumanna, ki je verjel v pomembnost državljanske vzgoje za delujočo demokracijo. Fundacija podpira liberalne vrednote in načela prek seminarjev, konferenc in publikacij, njen program mednarodnega političnega dialoga pa ponuja forum za razprave o liberalnih vprašanjih. Poleg tega nudi svetovanje političnim strankam, kandidatom in demokratičnim organizacijam po svetu.