Varuh človekovih pravic: Država se oddaljuje od ideala socialne in pravne države

Državni zbor Republike Slovenije je danes obravnaval 29. letno poročilo Varuha človekovih pravic in Poročilo o izvajanju nalog Državnega preventivnega mehanizma. Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ob predstavitvi poudaril, da se potrebne spremembe v družbi dogajajo prepočasi, kar povzroča občutek nemoči med prebivalci, ki vse bolj opažajo neučinkovitost državnih podsistemov, kot so zdravstvo, šolstvo, sociala in pravosodje.

Varuh človekovih pravic: Država se oddaljuje od ideala socialne in pravne države

V aktualnem poročilu je varuh izpostavil 86 novih priporočil ter opozoril na 80 preteklih, še vedno neuresničenih priporočil. Poudaril je, da bi hitrejše uresničevanje priporočil prispevalo k večjemu spoštovanju človekovih pravic. Poseben izziv predstavljajo reforme, ki zahtevajo sodelovanje več resorjev, kar, čeprav se izboljšuje, še vedno ni dovolj usklajeno.

Zdravstvo ostaja ena največjih težav, saj mnoge pobude, povezane z dostopnostjo do zdravstvenih storitev, ostajajo nerešene. Varuh je znova opozoril na dolge čakalne vrste pred zdravstvenimi domovi in pozval ministrstvo za zdravje, naj uredi sistem, ki bo zagotavljal, da bo vsak pacient dobil zdravstveno oskrbo, ko jo bo potreboval. Poleg pomanjkanja zdravnikov Svetina izpostavlja tudi kronično pomanjkanje drugega zdravstvenega osebja in slabo organizacijo dela.

Veliko pozornosti je institucija lani namenila pravicam otrok. Varuh je pozdravil, da so bila njegova priporočila o zagotavljanju enake ravni znanja za otroke, ki se šolajo na domu, upoštevana v prenovi Zakona o osnovni šoli. Ob tem pa je poudaril tudi zaskrbljenost nad naraščajočim nasiljem, predvsem nad otroki, ženskami, invalidi in starejšimi. Nasilje nad otroki in medvrstniško nasilje močno vplivata na duševno zdravje mladih, na kar je treba posvetiti več pozornosti, je poudaril varuh.

V poročilu Državnega preventivnega mehanizma je Svetina izpostavil tudi kršitve osebne svobode v varstveno-delovnih centrih, kjer uporabniki niso smeli zapuščati centrov, čeprav niso bili nameščeni v skladu z Zakonom o duševnem zdravju. Ministrstvu za solidarno prihodnost je priporočil, naj zagotovi ustrezne pravne podlage za tovrstne centre.

Na koncu je varuh poudaril, da je institucija v času njegovega šestletnega mandata obravnavala več kot 30.000 zadev in ugotovila 1.600 kršitev človekovih pravic. Medtem ko je podala več kot 500 priporočil, približno 150 še vedno ni uresničenih. "Ni dovolj zgolj govoriti o človekovih pravicah, treba jih je tudi zagotavljati," je opozoril Svetina in pozval k večji viziji ter konstruktivnemu dialogu med politiko, stroko in civilno družbo.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.