Vložek v dobro izolacijo v stanovanju se vedno izplača
V današnjem času je vse več govora o nesmotrni porabi energije, ki jo vsakodnevno izgubljamo za ogrevanje ali hlajenje prostorov, kjer bivamo ali delamo. To predstavlja pomembno težavo tako s finančnega kot okoljskega vidika. Ključno vprašanje je, kako lahko zmanjšamo porabo in jo preusmerimo v učinkovitejše rešitve.
Cilj ni, da bi poleti trpeli vročino ali pozimi zmrzovali, temveč da s posodobitvijo določenih elementov v svojih domovih dosežemo udobno bivalno okolje ob hkratnem zmanjšanju stroškov. Številni objekti nimajo ustrezne toplotne izolacije, kar povzroči večjo uporabo grelnih in hladilnih naprav, ki pa ne bi bile tako obremenjene, če bi bila izolacija kakovostna.
Čeprav so začetni stroški pri energetsko učinkovitih rešitvah lahko višji, se ti hitro povrnejo skozi nižje stroške ogrevanja in hlajenja. Dodatna vrednost kakovostne izolacije se kaže tudi pri vrednosti nepremičnin, saj energetsko učinkoviti objekti običajno dosegajo višje cene.
Pri objektih, zgrajenih brez sodobnih izolacijskih standardov, je lahko izboljšanje izolacije najbolj dostopna in učinkovita rešitev. Zamenjava starih oken z dvoslojnimi ali troslojnimi steklenimi paketi z okvirji, ki prekinjajo toplotne mostove, lahko zmanjša izgubo toplotne energije za skoraj 50 odstotkov. Če tega ukrepa ne morete izvesti, je koristna tudi uporaba tesnilnih trakov na okenskih robovih, ki pomagajo zmanjšati neželeno kroženje zraka.
Ustrezna izolacija zunanjih sten zahteva dobro izvedbo, da se izognemo hladnim točkam. Idealno je, da je stavba "oblečena" po celotni površini. Pri večstanovanjskih stavbah, kjer morda pride do nesoglasij med sosedi, lahko izolacijo izvedete tudi z notranje strani zunanjih sten. Ne pozabite tudi na izolacijo proti sosednjim stanovanjskim enotam, saj boste s tem nekoliko zmanjšali uporabno površino, vendar povečali vrednost stanovanja in prihranili pri stroških ogrevanja in hlajenja.
Investicija v kakovostno izolacijo ni le dolgoročna finančna korist, temveč tudi prispevek k zmanjšanju okoljskega odtisa in večjemu bivalnemu udobju.