Trump in Musk napovedujeta korenite spremembe v delovanju zvezne vlade
Novoizvoljeni predsednik Donald Trump in milijarder Elon Musk sta napovedala ambiciozne načrte za zmanjšanje obsega in povečanje učinkovitosti zvezne vlade. S temeljito revizijo proračuna želita doseči zmanjšanje zvezne porabe za najmanj dva bilijona dolarjev, kar naj bi po njunih besedah dolgoročno prineslo blaginjo.
Vendar so številni proračunski strokovnjaki nad predlogi skeptični, medtem ko zvezni uslužbenci in prejemniki zvezne pomoči izražajo zaskrbljenost zaradi morebitnih posledic.
Ključni del načrta je ustanovitev novega Oddelka za vladno učinkovitost, ki ga bosta vodila Musk in biotehnološki podjetnik Vivek Ramaswamy. Čeprav ne bosta imela neposredne pristojnosti za zmanjšanje proračuna ali spreminjanje zakonodaje, bosta svetovala Beli hiši pri pripravi proračunskih predlogov. Njuno delovanje bo osredotočeno na identifikacijo področij, kjer bi lahko vlada privarčevala, ter predlaganje reform, ki bi zmanjšale upravne stroške.
Musk je izpostavil, da bi morali pregledati vse postavke zveznega proračuna in se vprašati, ali so posamezni stroški resnično potrebni. Pri tem je poudaril, da bodo spremembe morda povzročile začasne težave, vendar bodo dolgoročno koristne za državo. Kritičen je bil tudi do Ministrstva za izobraževanje, ki ga Trump in republikanci pogosto označujejo za preveč usmerjenega v politično propagando. Musk sicer ni pozval k njegovi ukinitvi, vendar je Ramaswamy med kampanjo predlagal prav to, skupaj s prenosom programov usposabljanja delovne sile na Ministrstvo za delo.
Ramaswamy je predstavil še radikalnejše predloge, med drugim zmanjšanje zvezne delovne sile za 75 odstotkov, kar bi vplivalo na približno 1,7 milijona zaposlenih. Načrti vključujejo tudi ukinitev FBI-ja ter premestitev agentov v druge agencije, prenos nalog Jedrske regulatorne komisije na druge oddelke in prenovo Ministrstva za izobraževanje. Ramaswamy je dejal, da birokratski aparat duši inovacije in ignorira potrebe ameriških državljanov, kar je po njegovem mnenju nujno spremeniti.
Trump je že večkrat poudaril potrebo po odpravi tako imenovane "globoke države" oziroma kariernih uslužbencev, ki naj bi delovali neodvisno od volje izvoljenih predstavnikov. Prav tako se zavzema za to, da bi šolstvo v celoti prepustili posameznim zveznim državam.
Čeprav so podrobnosti o izvedbi teh predlogov še nejasne, Trumpovi in Muskovi načrti že sprožajo burne odzive. Podporniki vidijo v njih priložnost za zmanjšanje javne porabe in modernizacijo vlade, medtem ko kritiki opozarjajo na morebitne negativne posledice za javne storitve, zaposlenost in stabilnost. Kakorkoli že, napovedane spremembe bodo močno vplivale na prihodnje delovanje ameriške vlade.