Zakaj so demokrati utrpeli katastrofalen poraz na ameriških volitvah?

Propad demokratov na ameriških volitvah je najbolje opisal senator Bernie Sanders, ki je spomnil, da je temeljna naloga stranke boj proti neenakosti. Med kampanjo so se signali neenakosti vrstili, a so jih demokrati bodisi spregledali bodisi osredotočili na manj pomembna vprašanja. Stranka ni uspela opaziti razrednih razlik, predvsem zato, ker elita, ki vodi stranko, Ameriko gleda skozi prizmo premožnih univerzitetno izobraženih posameznikov.

Zakaj so demokrati utrpeli katastrofalen poraz na ameriških volitvah?

V presenetljivem zasuku je Donald Trump ponovno osvojil Belo hišo, kar so liberalni mediji slikovito opisali kot začetek najnevarnejšega eksperimenta v zgodovini ZDA. Trumpova zmaga z 312 elektorskimi glasovi proti 226 za Kamalo Harris je republikancem odprla vrata za nadzor obeh domov Kongresa in skoraj popolno večino na Vrhovnem sodišču.

Kaj je pripeljalo do preobrata?
Trump je zgradil močno bazo podpore med delavci in pridobil glasove manjšin, kar je demokratom umaknilo tla pod nogami. Del volivcev, predvsem latinoameriških in afroameriških volivcev, ki so jih demokratom v preteklosti zagotavljale podporo, se je preusmeril k Trumpu. Demokrati so po mnenju številnih opazovalcev med kampanjo gledali le nase in na bogate podpornike ter se tako odmaknili od običajnih Američanov, ki se soočajo z vse višjimi življenjskimi stroški.

Kamala Harris je izgubila priložnost za zmago zaradi šibke podpore predsednika Josepha Bidena in nenehnega porasta inflacije, ki jo je javnost občutila vsak dan. Demokrati so ljudi prepričevali, da so gospodarske skrbi le posledica pomanjkanja informacij. Ta odklonilni odnos do težav delavskega razreda jih je drago stal.

Trump je uspešno izkoristil jezo in nezadovoljstvo državljanov nad gospodarskimi težavami in vladavino demokratov. Njegova podoba v kampanji se je spremenila v simbol božje previdnosti, še posebej po neuspelem poskusu atentata v Pensilvaniji. Po koncu volitev so demokrati krivdo za poraz pripisali Bidnu, ki je kljub šibkemu zdravju vztrajal pri kandidaturi in Harrisovo potisnil v ospredje brez resne podpore stranke.

Republikanska stranka se je z zmago približala enotnosti. Trump je s svojimi političnimi zavezniki v ospredje postavil program "Projekt 2025," ki vključuje korenite spremembe v zvezni upravi in politiki priseljevanja ter vrsto konzervativnih ukrepov, ki napovedujejo dramatične spremembe ameriškega političnega prizorišča. Vprašanje pa ostaja, ali bodo demokrati lahko ponovno pridobili zaupanje volivcev ali se bodo še naprej oddaljevali od težav delavskega razreda, ki se vsak dan bori za preživetje.

Vesti.si je spletni portal, namenjen pregledu novic s poudarkom na lokalnem dogajanju. 

UREDNIŠTVO:
urednistvo@adriainfo.si

OGLAŠEVANJE:
oglasi@adriainfo.si

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.